Odpowiedz

Jadąc do Warszawy, którą trasę wybierasz?

przez Stanisławów
przez Wyszków
przez Jadów
przez Mińsk Mazowiecki
nową obwodnicą Mińska Mazowieckiego (A2)
przez Górę Kalwarię

Twój profil


Login:

Hasło:Kiedy można zwolnić skazanego z odbycia reszty kary pozbawienia wolności?

Warunkowe przedterminowe zwolnienie z obycia pozostałej do odbycia kary pozbawienia wolności jest instytucją prawa karnego, która pozwala - po spełnieniu określonych przesłanek - na zwolnienie skazanego odbywającego karę pozbawienia wolności z konieczności dalszego jej odbywania, które w sytuacji dalszego – prawidłowego – zachowania tak zwolnionego skazanego przybierze charakter nieodwołalny. Instytucja ta ma charakter wyjątkowy – regułą jest bowiem odbycie całej orzeczonej w stosunku do skazanego kary pozbawienia wolności.

 

Co do zasady, aby mogło dojść do warunkowego przedterminowego zwolnienia skazany musi odbyć co najmniej połowę kary. Wyjątki w tym zakresie zostały przewidziane w stosunku do recydywistów oraz osób skazanych na karę 25 lat pozbawienia wolności oraz karę dożywotniego pozbawienia wolności (odpowiednie wydłużenie okresu odbytej kary). Dodatkowo w wyroku, którym jest wymierzana kara pozbawienia wolności, sąd – w szczególnie uzasadnionych wypadkach – może przewidzieć surowsze ograniczenia niż te wskazane powyżej. Nie mogą one jednak prowadzić w praktyce do pozbawienia skazanego możliwości skorzystania z warunkowego przedterminowego zwolnienia. Powyższe reguły stosuje się także odpowiednio w sytuacji, gdy skazany mad o odbycia dwie i więcej kar pozbawienia wolności.

Rozważają kwestię udzielenia skazanemu warunkowego przedterminowego zwolnienia sąd orzekający bierze pod uwagę także właściwości i warunki osobiste skazanego, jego postawę, okoliczności popełnienia przestępstwa, zachowanie skazanego po popełnieniu przestępstwa i w czasie odbywania kary. Jeżeli wyżej wymienione przesłanki uzasadniają – w danym, konkretnym przypadku – przekonanie, że skazany będzie stosował się do orzeczonych wobec niego środków oraz przestrzegał porządku prawnego, sąd winien udzielić skazanemu warunkowego przedterminowego zwolnienia. Orzekając o warunkowym przedterminowym zwolnieniu sąd może (a niekiedy „musi”) nałożyć na skazanego także określone obowiązki oraz wyznacza mu okres próby, który – co do zasady – wynosi od dwóch do pięciu lat.

 

Wniosek o udzielenie warunkowego przedterminowego zwolnienia skazany składa na piśmie do właściwego sądu penitencjarnego (sądu okręgowego). Wniosek taki może skazany złożyć osobie, ale też przez ustanowionego przez niego obrońcę, jakim może być adwokat kartuzy - adwokat ten nie musi mieć jednak siedziby zawodowej w okręgu sądu, do którego będzie składany wniosek. We wniosku tym należy wskazać na okoliczności, które uzasadniają udzielenie skazanemu warunkowego przedterminowego zwolnienia oraz przedstawić na ich poparcie stosowne wnioski dowodowe. Jeżeli skazanemu zostanie udzielone warunkowe zwolnienie, które następnie nie zostanie odwołane w okresie próby oraz przez okres dalszych sześciu miesięcy od zakończenia tego okresu, uznaje się, że kara została odbyta z chwilą warunkowego zwolnienia.

 

Sąd w przedmiocie warunkowego zwolnienia, zarówno jego udzielenia jak i odmowy udzielenia, orzeka postanowieniem. W posiedzeniu, na którym będzie rozpatrywana przedmiotowa kwestia może wziąć udział skazany, jak i ustanowiony przez niego obrońca. Wydane postanowienie podlega zaskarżeniu zażaleniem, które wnosi się do właściwego miejscowo sądu apelacyjnego.

Dodaj komentarz

Kalendarz Wydarzeń

wrzesień, 2019
PnWtŚrCzPtSbNd
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456