Dożynki Powiatu Węgrowskiego 2021

W niedzielę 19 września w Łochowie odbyły się Dożynki Powiatu Węgrowskiego. Pogoda niestety nie dopisała, ale część uczestników mogła liczyć na pamiątkowe parasole Gminy Łochów. Gwiazdą wieczoru była Ania Rusowicz. Nie zabrakło także zespołów folklorystycznych z terenu powiatu i Kół Gospodyń Wiejskich.

Pomimo deszczu, chłodu i konkurencji w postaci Turnieju Rycerskiego w Liwie wydarzenie przyciągnęło bardzo dużą ilość ludzi. Organizatorem dożynek był Powiat Węgrowski, Gmina Łochów oraz prezes firmy Arche Władysław Grochowski, właściciel Pałacu w Łochowie, na którego terenie odbyła się uroczystość.

Występy zapewniły zespoły folklorystyczne ze szkół powiatu węgrowskiego : Zawierucha, Orkan i Sadzewiczowa, kapele ludowe Staręgów i Bocianisko oraz Łochowskie Łohoho.

Pani Anna Kaszuba Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego reprezentowała Wojewodę Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła na Dożynkach Powiatu Węgrowskiego - W Krainie Norwida. Odczytała list z życzeniami skierowany przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Nie zabrakło także Senator RP Marii Koc oraz posła na Sejm RP Macieja Górskiego. Stawili się także wójtowie poszczególnych gmin i burmistrzowie. Wsród gości byli także: Ksiądz Biskup Antoni Pacyfik Dydycz,Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Warszawie Joanna Bala, Zastępca Dyrektora Zlewni w Sokołowie Piotr Ładno, Naczelnik Wydziału Terenowego RDOŚ w Siedlcach Dorota Starczewska, przedstawiciele Nadleśnictwa Łochów, członkowie Zarządu Powiatu: Tadeusz Kot, Artur Lis i Włodzimierz Miszczak, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu: Brygida Górniaczyk oraz Krzysztof Onaszkiewicz, laureaci tytułów „Zasłużony dla Rolnictwa”, „Zasłużony dla Powiatu” oraz medali „Paderewskich”, kierownicy i dyrektorzy instytucji i jednostek organizacyjnych. Starostami dożynek byli Państwo Zenon i Emilia Szczęśni.

 

Zaprezentowano piękne wieńce dożynkowe. Warto wspomnieć, że wieniec z Jartypor zajął drugie miejsce w konkursie wieńców dożynkowych na Dożynkach Diecezjalnych w Ciechanowcu. Jednym z punktów wydarzenia były odznaczenia dla zasłużonych rolników, które wręczyli w imieniu Ministra Rolnictwa nasi parlamentarzyści Senator Maria Koc i poseł Maciej Górski. Z terenu gminy Liw odznaczenie otrzymał rolnik z Jartypor Paweł Gago. Pan Piotr Wojtyra - rolnik z Węgrowa - został wyróżniony odznaką „Zasłużony dla rolnictwa” przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Kandydaturę Pana Piotra Wojtyry zgłosił Burmistrz Węgrowa Pan Paweł Marchela, po wytypowaniu przez Komisję Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Terenami. Pan Piotr od 15 lat prowadzi gospodarstwo rolne w Węgrowie, przy ul. Kościuszki 197.

W tym roku za szczególne osiągnięcia dla rolnictwa odznaczono również: Mirosława Barbachowskiego z Gminy Łochów, Krzysztofa Korosia z Gminy Sadowne, Michała Ożarowskiego z Gminy Stoczek, Grzegorza Matusika, Marcina Rusjana oraz Sławomira Wrzoska z Gminy Miedzna, Pawła Ratyńskiego z Gminy Grębków, Sławomira Lipkę oraz Pawła Gago z Gminy Korytnica.

 

Wręczono także pierścienie „Zasłużony dla Powiatu”. Kapituła Honorowa w składzie: Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Wicestarosta Marek Renik, Członek Zarządu Powiatu Artur Lis, Przewodniczący Rady Powiatu Leszek Redosz, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Onaszkiewicz uhonorowała pięć osób:

- Wicewojewodę Mazowieckiego Sylwestra Dąbrowskiego,

- Księdza Prałata Tadeusza Osińskiego,

- Prezesa firmy Styropmin Sp. z o. o. Michała Lubę,

- Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie Hannę Kasperowicz,

- Dyrektora SPZOZ w Węgrowie Artura Skórę.

 

Na dożynkach były również obecne stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu. W trakcie imprezy nastąpiło też rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego „Jadą goście jadą” na najsmaczniejszą potrawę na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego. Oceniano pracochłonność przygotowania dania, związek z tradycją, oryginalność przepisu, wykorzystanie lokalnych produktów/płodów rolnych, prezentację potrawy.

Miejsce I – KGW TRAWY

za potrawę: Kiszka ziemniaczana parzona

 

Miejsce II – KGW JANÓWKI

za potrawę: Biedaki (bidoki, bencały, bencoły)

 

Miejsce II – KGW CZERWONKA

za potrawę: Róże drożdżowe na parze

 

Miejsce III – KGW SOJKÓWEK

za potrawę: Żeberka z kapustą kwaszoną z chlebem razowym

 

Miejsce III – KGW GRUSZCZYNO „GALICJANKI”

za potrawę: Placki ziemniaczane z darami regionu

 

Wyróznienia:

- KGW STARAWIEŚ – Pierogi z serem i miętą

- KGW BRZUZA „Złote Rybki” – Placki sodziaki na blasze

- KGW GWIZDAŁY „Wysokie Obroty”- Pyzucha - Gwizducha

- KGW MIEDZNA – Pierogi z kurkami

- KGW JARNICE – Kotlety z kaszy jęczmiennej i pora

 

Podziękowania:

- KGW KARCZEWIEC – Zupa kurkowa

- KGW ŁOSIEWICE – Krokiety z pieczarkami

- KGW POGORZELEC – Malwinkowe marchwiaczki

- KGW Morzyczyn Włóki – Placki ziemniaczane z serem

- KGW CZERWONKA FOLWARK – Pierogowe róże

- KGW ZAWADY – Pierogi z ciasta kopytkowego

- KGW LEŚNIKI – Czarcie pierogi po chłopsku

- KGW ZAJĄC „Zajączanki” – Pierogi z kaszą jęczmienną i słodką kapustą

- KGW DECIE - Wigilijne placki z makiem

- KGW LIW – Gołąbki z farszem ziemniaczanym

- KGW ZARZETKA - Bęcały

- KGW ŻELEŹNIKI – Rolada ziemniaczana i gulasz z dzika

- KGW SKARŻYN – Knedle z truskawkami

- KGW ROGUSZYN – Gołąbki z mięsem i kaszą gryczaną.

 

Prezes Arche SA Władysław Grochowski w ramach uznania za współpracę, otrzymał od Burmistrza Łochowa i Wicestarosty Marka Renika dzwonek z Ludwisarni Braci Kruszewskich.

 

Tekst: Redakcja

Zdjęcia: Gmina Liw, UG Łochów, Facebook

Dodaj komentarz

Kalendarz Wydarzeń

styczeń, 2022
PnWtŚrCzPtSbNd
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456
© 2011-2021 Wegrow.info. Wszystkie prawa zastrzeżone.