Festiwal Mazowsze w Koronie - muzyczne wieczory

Podczas Wieczorów Muzycznych XVIII edycji Festiwalu Mazowsze w Koronie, organizowanego w zabytkach mazowieckiej architektury, będzie dominowała kameralistyka. Zespoły zagoszczą także w Miedznie i Węgrowie. W czasie jesiennych koncertów mazowiecka publiczność będzie miała okazję usłyszeć dzieła europejskich mistrzów epoki baroku, wykonane na historycznych instrumentach oraz utwory najwybitniejszych kompozytorów polskich, zaaranżowane na instrumenty klasyczne, ludowe i dawne. W programie festiwalu znalazły się utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha, Antonio Vivaldiego, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, a także Silviusa Leopolda Weissa.

Jesienną odsłonę osiemnastego już sezonu cyklu Mazowsze w Koronie zainauguruje koncert w wykonaniu zespołu Marii Pomianowskiej z programem Perły muzyki polskiej. 5 września o godz. 17.00 w zabytkowych wnętrzach kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie mazowiecka publiczność będzie miała okazję usłyszeć wyjątkowy repertuar. W programie znalazły się utwory m.in. Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, zaaranżowane na instrumenty klasyczne, ludowe i dawne oraz współczesne kompozycje Marii Pomianowskiej. Koncert jest podróżą po świecie polskiej muzyki ludowej i klasycznej od epoki średniowiecza do współczesności. Ważnym elementem spinającym całość programu jest improwizacja, wynikająca z inspiracji muzyką znamienitych kompozytorów polskich oraz rytmów i melodii polskiej wsi. Słowo o muzyce podczas wieczoru wygłosi Igor Pogorzelski.

Marię Pomianowską wraz z zespołem w składzie Katarzyna Gacek-Duda (flety), Hubert Giziewski (akordeon), Wojciech Lubertowicz (bębny) będziemy mogli usłyszeć także 3 października o godz. 19.00 w Bazylice Mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP w Węgrowie.

 

Koncert Barokowe odcienie lutni w wykonaniu zespołu LUTEDUO jest kolejną z propozycji, przygotowanych dla publiczności na Mazowszu. 25 września o godz. 17.30 w Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Mariańskim Porzeczu zagra zespół Luteduo Plus w składzie: Anna Kowalska (lutnia barokowa, gitara barokowa), Anton Birula (lutnia barokowa, teorba), Alisa Birula (organy, lutnia). Kolejny koncert zespołu odbędzie się w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Miedznie 26 września o godz. 18.00. Zespół od dawna pracuje nad różnymi formami muzyki na duet instrumentów szarpanych, przede wszystkim na lutnie barokowe, a także gitarę barokową i teorbę. Ostatnio do duetu na instrumenty szarpane dołączyły także organy.

Lutnia zawsze była źródłem inspiracji dla wielu kompozytorów. Zafascynowany jej brzmieniem był też Jan Sebastian Bach - stworzył piękne suity lutniowe. Sam mistrz posiadał dwie lutnie barokowe słynnego lutnika J.C. Hoffmanna, a niejeden z uczniów Bacha też potrafił grać na lutni. Tradycja transkrypcji towarzyszyła lutni od początku jej istnienia. Na duet lutni były opracowywane utwory religijne, czasem nawet chóralne. Gitara barokowa i teorba były pierwotnie uznane za idealne instrumenty akompaniujące. W parze często używane były do wykonywania basso continuo. Poza muzyką oryginalnie stworzoną na te instrumenty postanowiliśmy wykorzystać możliwości, które daje nam technologia, więc połączyliśmy gitarę i teorbę z brzmieniem organowym w słynnym koncercie Antonio Vivaldiego D-dur – wyjaśnia Anton Birula.

W programie koncertu, prezentującego brzmienia starych instrumentów, muzycy zespołu LUTEDUO PLUS zamieścili utwory wybitnych kompozytorów niemieckich, francuskich oraz włoskich tworzących w drugiej połowie XVII wieku i pierwszej połowie wieku XVIII. Perła architektury mazowieckiej – drewniany kościół w Mariańskim Porzeczu, znalazł się po dłuższej przerwie, ponownie na szlaku wędrującego Festiwalu Mazowsze w Koronie.

 

Mazowsze w Koronie jest projektem Mazowieckiego Instytutu Kultury, współorganizowanym przez lokalnych partnerów z terenu województwa mazowieckiego. Zapraszani wykonawcy – znamienite orkiestry, chóry, zespoły kameralne, czołowe polskie zespoły muzyki dawnej oraz wybitni soliści rokrocznie prezentują dzieła europejskich mistrzów w zabytkowych wnętrzach bogatej architektury Mazowsza.

Więcej informacji na www.mazowszewkoronie.pl

Koncerty odbędą się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

 

Materiał i zdjęcia: Festiwal Mazowsze w Koronie

Dodaj komentarz

Kalendarz Wydarzeń

październik, 2021
PnWtŚrCzPtSbNd
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567
© 2011-2021 Wegrow.info. Wszystkie prawa zastrzeżone.