XVIII Turniej Rycerski-18-19 września 2021

Już XVIII raz pod zamkiem w Liwie odbędzie się Turniej Rycerski. W tym roku za jego organizację odpowiada nowa pani dyrektor - Eliza Czapska. Podczas dwóch dni imprezy odbędą się turnieje i zabawy dla publiczności, nauka dawnego tańca, pokazy rzemiosła średniowiecznego: kaligrafii, czerpania papieru, fachu kata czy mincerza. W programie także występy Zespołu Muzyki Dawnej Vocantus z Elbląga i grupy tanecznej Bractwa Zamku BratJan i Nowego Miasta. W związku z koniecznością przeniesienia terminu imprezy z końca sierpnia na wrzesień zaproponowano uczestnikom dodatkowe atrakcje - występ zespołu Maja Szczepanik & Liw Big Band, Adama Struga i Monodii Polska oraz spotkanie z Danielem Olbrychskim (szczegóły na plakacie).

Trochę historii

Zamek w Liwie położony w malowniczej Dolinie Liwca stanowił w średniowieczu obronną twierdzę graniczną. Trudno dziś uwierzyć, że zaledwie 80 km od Warszawy przebiegała w wiekach średnich granica Polski z Litwą. Budowa Zamku została zainicjowana na początku XV wieku przez najwybitniejszego władcę Mazowsza- Janusza I Starszego, księcia mazowieckiego, który zmienił również znaczenie dzisiejszej stolicy Polski- Warszawy.

Zamkiem przez ponad dekadę zarządzała z sukcesem w latach 1547-56 Bona Sforza, a wcześniej księżna Anna, która znacząco rozbudowała warownię.

Atrakcje podczas turnieju
Podczas XVIII już Turnieju Rycerskiego ponad 100 uczestników - rycerzy konnych, rycerzy pieszych, łuczników, kuszników, rzucających włócznią i nożami będzie toczyć przez dwa dni zmagania o Pierścień Księżnej Anny.

Pokazy konne i pokazy kaskaderki konnej, walki będą mieć miejsce u podnóża Zamku, w sąsiedztwie pięknej rzeki Liwiec. Publiczność będzie miała okazję m.in. odbyć kurs nauki tańca dawnego, spróbować przejażdżki konnej przy rzece, przymierzyć strój rycerski, postrzelać z łuku i kuszy, wziąć udział w pokazach rzemiosła średniowiecznego.

Wspaniałym widowiskiem będzie oblężenie Zamku z udziałem rycerzy konnych oraz pokaz artylerii czarnoprochowej.

Na koniec pierwszego dnia Turnieju zapraszamy po pokazie sztucznych ogni na Biesiadę na Zamku!

W czasie Turnieju można obejrzeć ekspozycje muzealne, jeden z najciekawszych w Polsce zbiorów militariów, wystawę czasową- kunsztowną broń z terenu Indonezji, odwiedzić gotyckie piwnice i unikalny drewniany pomoc prowadzący do gotyckiej, murowanej wieży (zrekonstruowany pomost stanowi część historycznego drewnianego przygródka- jedynej tego typu budowli zamkowej w Polsce).

 

Zamek w Liwie i rzeka Liwiec zapraszają!

 

Tekst: Muzeum Zbrojownia na zamku w Liwie

Skład i korekta: Redakcja

Dodaj komentarz

Kalendarz Wydarzeń

wrzesień, 2021
PnWtŚrCzPtSbNd
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
45678910
© 2011-2021 Wegrow.info. Wszystkie prawa zastrzeżone.