Odpowiedz

Jadąc do Warszawy, którą trasę wybierasz?

przez Stanisławów
przez Wyszków
przez Jadów
przez Mińsk Mazowiecki
nową obwodnicą Mińska Mazowieckiego (A2)
przez Górę Kalwarię

Twój profil


Login:

Hasło:POLECAMY: Mam haka na raka

W naszym kraju po raz piąty rusza ogólnopolski program Mam haka na raka. Ta edycja dedykowana jest profilaktyce raka jelita grubego. Poprzednie akcje dotyczyły kolejno: raka piersi, szyjki macicy, prostaty oraz płuc. Inicjatywa podejmowana jest przez młodych Polaków, którym nie są obce tak wysokie i szlachetne wartości jak troska o dobro drugiego człowieka oraz całkowita bezinteresowność w niesieniu pomocy innym.

Program ten trafił także do szkół ponadgimnazjalnych w Węgrowie. Uczniowie biorący udział w inicjatywie są podzieleni na trzy oraz czteroosobowe grupy, których celem jest wzbudzenie wśród lokalnej społeczności potrzeby wykonywania regularnych badań kontrolnych oraz prowadzenie zdrowego trybu życia. Te spontaniczne działania mają na celu zmniejszenie zachorowalności na nowotwór jelita grubego. Nasi uczniowie nie zostali obojętni wobec organizatorów tego projektu. W Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Węgrowie powstało siedem takich grup, których pracę nadzoruje pedagog Agata Janiuk. Jedną z nich tworzą: Wioleta Pietrak, Aleksandra Gałązka, Marta Głuchowska oraz Daria Wójcik. Cztery dzielne licealistki, które niesione pragnieniem pomocy, zwróciły się z prośbą do nas o nagłośnienie inicjatywy.

Dziewczyny bardzo poważnie podeszły do tego projektu i konsekwentnie, krok po kroku realizują jego założenia. Nazwały się HAKOWICZKI Z WĘGROWA, a hasło ich grupy brzmi: Możesz mieć wpływ na raka, jeśli znajdziesz na niego haka!!!

Możemy je znaleźć na facebooku, ulotkach i plakatach, które same przygotowały. Jedna z hakowiczek - Wioleta Pietrak w rozmowie ze mną przekonuje o głębokim sensie ich działań - Zależy nam by trafić do jak najszerszego spektrum ludzi, wychodzimy na ulice Węgrowa, rozdajemy ulotki, wieszamy na tablicach ogłoszeń plakaty, rozmawiamy na temat profilaktyki zapobiegania chorobie raka jelita grubego.

Hakowiczki z Węgrowa w szerokim planie swoich działań mają także prowadzenie warsztatów w szkole. Mało tego, zaplanowaliśmy spotkania z lekarzami - dodaje Wioleta. Zbierane są także podpisy mieszkańców pod deklaracją zachęcającą do badań.

Działania Hakowiczek z Węgrowa są bardzo szlachetne. Wśród natłoku codziennych obowiązków często zapominamy o najważniejszym – zdrowiu. Dobrze, że są wśród nas  osoby nasycone empatią, które zatrzymując nas na ulicy i wręczając ulotkę sprowokują do właściwego działania. Niech podsumowaniem tego artykułu będzie hasło Wiolety, Aleksandry, Marty oraz Darii: Możesz mieć wpływ na raka, jeśli znajdziesz na niego haka!!!

Wegrow.INFO - jest jedynym oficjalnym partnerem medialnym tej inicjatywy (na terenie Węgrowa).

Autor: Adam Kisieliński

04-02-2012 Adrian Majewski

Dodaj komentarz

Kalendarz Wydarzeń

lipiec, 2019
PnWtŚrCzPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
567891011