Odpowiedz

Jadąc do Warszawy, którą trasę wybierasz?

przez Stanisławów
przez Wyszków
przez Jadów
przez Mińsk Mazowiecki
nową obwodnicą Mińska Mazowieckiego (A2)
przez Górę Kalwarię

Twój profil


Login:

Hasło:SĄD W WĘGROWIE ZOSTANIE!

W zeszłym tygodniu minister sprawiedliwości Jarosław Gowin podpisał rozporządzenie , na mocy którego 79 sądów rejonowych zostanie zniesionych i włączonych w struktury większych sądów sąsiednich jako ich jednostki zamiejscowe, z limitem 9 etatów dla sędziów. Zmiany wejdą w życie od nowego roku.

      Jak przekonuje Ministerstwo Sprawiedliwości, w praktyce zmieni się tylko nazwa sądów. Początkowo reorganizacji miało podlegać aż 122 jednostek, liczba ta jednak spadła ostatecznie do 79. Do chwili ogłoszenia ostatecznej listy sądów, które mają być zlikwidowane, o swoją przyszłość obawiały się jednostki w Sokołowie Podlaskim i Węgrowie. Już wiadomo, że sąd w Węgrowie (9 etatów sędziowskich) zostaje, natomiast sokołowski (8 etatów sędziowskich) ulegnie  likwidacji, czyli włączeniu w struktury Sądu Okręgowego w Siedlcach.

 

      Głównymi kryteriami, decydującymi o reorganizacji danego sądu, były: liczba sędziów, wpływ spraw do sądu, liczba mieszkańców objętych działaniem jednostki. Celem reformy jest polepszenie wykorzystania potencjału sędziów. Zmiany umożliwią prezesowi sądu rejonowego m.in. kierować sędziów do orzekania w wydziałach, w których występują braki kadrowe, co przyspieszy rozpatrywanie spraw.

 

      Reforma budzi wiele obaw w społeczeństwie. Stowarzyszenie Sędziów Polskich Lustita uważa, że wydziały zamiejscowe będą jednostkami niesamodzielnymi, a obywatele, w celu załatwienia wielu spraw będą musieli udać się do innej miejscowości. Samorządowcy widzą w planowanych zmianach widmo likwidacji powiatów.

 

      Emocje, jakie wywołuje kwestia likwidacji sądów, są widoczne także wśród mieszkańców, których bezpośrednio dotyczą zmiany. Dobrym przykładem są Węgrów i Sokołów. Już na początku tego roku doszło do ostrej wymiany poglądów i wzajemnych oskarżeń pomiędzy pracownikami tych sądów. W Sokołowie miały miejsce także protesty społeczne, lokalni politycy interweniowali u Ministra Sprawiedliwości, jednak nie odniosło to żadnego skutku.

 

      Już od Nowego Roku  będziemy mogli przekonać się, jak w praktyce poprawi się funkcjonowanie naszych sądów. 

 

 

 

 

Autor: Małgorzata Iwańska

Foto: MB

Dodaj komentarz

Kalendarz Wydarzeń

październik, 2019
PnWtŚrCzPtSbNd
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910