Odpowiedz

Jadąc do Warszawy, którą trasę wybierasz?

przez Stanisławów
przez Wyszków
przez Jadów
przez Mińsk Mazowiecki
nową obwodnicą Mińska Mazowieckiego (A2)
przez Górę Kalwarię

Twój profil


Login:

Hasło:Spór Państwo-Kościół w Sadownem

"Patriotyczne kazanie wygłoszone przez wikarego kościoła w miejscowości Sadowne stało się powodem interwencji policji. – Nakłanianie księdza do wycofania się z treści homilii przypomina metody rodem z poprzedniego ustroju - mówi Jarosław Kaczyński" (niezalezna.pl)

 

 

Niedawno obchodziliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W niemal każdej miejscowości zorganizowano uroczystości z udziałem lokalnych władz, przedstawicieli kościoła i społeczeństwa. Jednak największą uwagę tego dnia przykuwały wydarzenia w Warszawie, przede wszystkim 11 marszy niepodległościowych. Skupiały one różnorodne opcje polityczne i społeczne, często o przeciwstawnych poglądach. Trasy przemarszu wszystkich pochodów nie przecinały się, co miało zapobiec ewentualnym konfrontacjom uczestników. Mimo to doszło do starć między nimi, w trakcie których interweniowała policja. Wzbudziło to wiele kontrowersji, strony wzajemnie się obwiniały, padły także głosy oskarżające funkcjonariuszy.

 

Warszawskie marsze przyciągały do stolicy wielu ludzi z całej Polski, także z naszego regionu. Kwestię tą poruszył na niedzielnej homilii (11 listopada) wikary z Sadownego- ks. Tomasz Duszkiewicz. Zwrócił m.in. uwagę na zwiększone kontrole ze strony policjantów pod adresem wyjeżdżających  do Warszawy uczestników marszów. Za sprawa jednego ze słuchaczy kazania, słowa te dotarły do miejscowych funkcjonariuszy, którzy w trakcie rozmowy z wikarym zasugerowali mu zmianę stanowiska w tej sprawie.

 

Problem dotarł aż do Sejmu, gdzie stał się kolejny zarzewiem konfliktu politycznego między PO a PiS. Opozycja zarzuca premierowi naruszanie wolności słowa i wprowadzanie cenzury. Posłowie zapowiadają też zwołanie w tej sprawie posiedzenia ds. obrony demokratycznego państwa prawa.  Jeden z posłów PiS porównał tą sytuację do czasów PRL i walki z Kościołem. W sprawę włączył się także Jarosław Kaczyński. PO nie broni stanowczo policji, jednak zwraca również uwagę na zachowanie księży i ich włączanie się do polityki.

 

Sprawa ks. Tomasza Duszkiewicza na nowo rozbudza dyskusję dotyczącą rozdziału Kościoła od Państwa. Są głosy mówiące, że Kościół nie powinien mieszać się w politykę, a władza w sprawy duchowe. W Polsce jednak całkowity rozdział tych dwóch stron wydaje się niemożliwy. Interwencja policji w Sadownem podsyca dodatkowo ten spór.

 

 

Zobacz materiał na VOD:
http://vod.gazetapolska.pl/2777-ksiadz-nekany-przez-policje-za-kazanie

 

 

Autor: Małgorzata Iwańska

źródło fotografii: ksm-drohiczyn.pl

Dodaj komentarz

Kalendarz Wydarzeń

wrzesień, 2019
PnWtŚrCzPtSbNd
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456