Odpowiedz

Jadąc do Warszawy, którą trasę wybierasz?

przez Stanisławów
przez Wyszków
przez Jadów
przez Mińsk Mazowiecki
nową obwodnicą Mińska Mazowieckiego (A2)
przez Górę Kalwarię

Twój profil


Login:

Hasło:Szaleńcza jazda busami

Na przestrzeni ostatnich kilku lat PKS zostało niemalże zmiażdżone przez prywatne firmy pasażerskie. Dlaczego tak jest i czy wybieranie alternatywnych środków transportu jest dla nas bezpieczne? Na te pytania poszukuję odpowiedzi w poniższym tekście.

 

W rozwinięciu do przesłuchania sonda uliczna!

Na przestrzeni ostatnich kilku lat PKS zostało niemalże zmiażdżone przez prywatne firmy pasażerskie. Znaczna część mieszkańców Węgrowa zmuszona jest niemal każdego dnia korzystać z usług przewozowych, dlatego temat ten jest ściśle związany z naszym miastem. Autobusy PKS-u jadące do Warszawy są puste. Dla porównania postanowiłem wsiąść do busa jadącego do Warszawy. Niestety kierowca nie zabrał mnie oraz innych oczekujących osób z powodu przepełnienia. Mieszkańcy Węgrowa chcący dojechać do Warszawy bardzo często jadą do Sokołowa Podlaskiego, by tam wsiąść do busa i jadąc oczywiście przez Węgrów udać się do stolicy. To również nie zagwarantuje w stu procentach, że uda się zająć dogodne miejsce w busie. Między innymi dlatego firmy dodały nową usługę: telefoniczną rezerwację miejsc.

 

Firmy pasażerskie skutecznie wypierają z rynku autobusy PKS. Busem szybciej dojedzie się do celu, jest uruchamiane coraz więcej linii i połączeń, a klientów ciągle przybywa. Każdy chce jak najszybciej dotrzeć do celu, dlatego też wybiera busa jako swój środek lokomocji, a właściciele firm przewozowych zacierają ręce. Interes kwitnie.

 

Jazda busami to nie tylko plusy. Jest także wiele minusów tego typu podróżowania. Busy jeżdżą bardzo szybko, a co za tym idzie niebezpiecznie. Wielu podróżnych narzeka, że kierowcy jeżdżą jak wariaci. Z drugiej jednak strony wszystkim zależy na tym, aby jak najszybciej dojechać do celu. Bardzo często zdarza się, że momentami zapiera dech w piersiach, gdy jadąc busem i obserwując jak bardzo i często kierowcy w prywatnych firmach przewozowych łamią prawo np. nie przestrzegają ograniczenia prędkości w terenach zabudowanych, wyprzedzają na trzeciego, nie zwracają uwagi na znaki oraz ciągłe linie na jezdni.

 

Czy cel uświęca środki? Czy nie szkoda zdrowia i życia? Ostatnio w Sokołowie Podlaskim policja tuż przed odjazdem busa z przystanku skontrolowała kierowcę oraz jego pojazd. Okazało się, że prowadzący ten pojazd w danym dniu wykonał za dużo kursów i według litery prawa nie wolno mu było w tym dniu przewozić ludzi. Sądzić można, że takich przypadków jest dużo więcej, ale wykrytych zostaje ich niewielki tylko odsetek.

 

Postanowiłem na własnej skórze przekonać się czy rzeczywiście kierowcy busów tak szaleją za kierownicą. Dodam, że lubię szybką jazdę, ale gdy idzie w parze z bezpieczeństwem. Wsiadłem w Warszawie do busa i kupiłem bilet do Węgrowa. W Warszawie długo staliśmy w korkach i na trasie kierowca chciał albo musiał nadgonić stracony czas. Momentami naprawdę się bałem. Siedziałem na tylnym kole i czułem jak przy wyprzedzaniu prowadzący busa łapał pobocza. Teraz, gdy panują dobre warunki na drogach manewry te są bardzo niebezpieczne, aż strach pomyśleć jak to wygląda zimą.

 

Do artykułu dodaję sondę przeprowadzoną wśród pasażerów prywatnych firm przewozowych. Ową sondę przeprowadziła zaprzyjaźniona ze mną reporterka z redakcji Katolickiego Radia Podlasie - Karolina Skibniewska, która także postanowiła zająć się sprawą niebezpiecznej jazdy busami. Zapraszam do posłuchania.

 

Sonda uliczna:

 

Autor: Adam Kisieliński

17-11-2011 Adrian Majewski

Dodaj komentarz

Kalendarz Wydarzeń

wrzesień, 2019
PnWtŚrCzPtSbNd
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456