Odpowiedz

Jadąc do Warszawy, którą trasę wybierasz?

przez Stanisławów
przez Wyszków
przez Jadów
przez Mińsk Mazowiecki
nową obwodnicą Mińska Mazowieckiego (A2)
przez Górę Kalwarię

Twój profil


Login:

Hasło:Węgrów jako temat w prasie ogólnopolskiej nie pojawia się dość często. W Gazecie Wyborczej – w numerze z 25-26 lutego pojawił się jednak artykuł przedstawiający zmagania Macieja Konarzewskiego z władzami Węgrowa.

  Autor artykułu przedstawia bohatera reportażu jako osobę, której zależy na upamiętnieniu likwidacji węgrowskiego getta - nikt z miasta jednak nie jest zainteresowany tematem, nie pamiętając o nim zupełnie. Co więcej – w artykule możemy przeczytać przy okazji o trudnych stosunkach panujących pomiędzy Polakami i Żydami w przedwojennym Węgrowie oraz o negatywnych przypadkach postaw Polaków wobec mordowanych Żydów. Treść całego artykułu dostępna jest dołączamy pod artykułem (skan).

 

Z racji bardzo tendencyjnego charakteru artykułu oraz przytoczenia wypowiedzi znanych w Węgrowie oraz powiecie nauczycieli – Radosława Jóźwiaka oraz Małgorzaty Wasiewicz sprawa nie mogła przejść bez echa. Istotnie – na ostatniej sesji Rady Miasta w części przeznaczonej na interpelacje w tej sprawie swoje stanowisko przedstawił Burmistrz Węgrowa (http://www.wegrow.com.pl/artykul/5079_1743.html); do Rady przemawiał również Radosław Jóźwiak. Radni zapoznali się wcześniej z artykułem – miała więc miejsce dość emocjonalna dyskusja; zaproponowano również przesłanie sprostowania do Gazety Wyborczej.

 

Czemu miał służyć omawiany artykuł? Czy połączenie na dzień przed ceremonią rozdania Oscarów nazwiska Agnieszki Holland z miastem Węgrów ma jakieś znaczenie?. O co chodziło Maciejowi Konarzewskiemu? Te pytania pozostaną zapewne bez odpowiedzi.

Wydaje się jednak, że pomimo artykułu i zamieszania z nim związanego, sprawa upamiętnienia węgrowskich Żydów idzie w dobrą stronę. Niewielka dotychczas grupa osób przygotowująca wrześniowe obchody upamiętniające społeczność żydowską (informacja wydarzeniu w komentarzu do kalendarium - kliknij tutaj) zostanie wsparta przez władze miasta oraz Burmistrza osobiście. W stanowisku Burmistrza - Jarosława Grendy - czytamy: Nadal uważam , że należy uczcić 70 – tą rocznicę likwidacji węgrowskiego getta i przypominać o tragedii Żydów. Dlatego proponuję utworzenie Społecznego Komitetu Obchodów tej ważnej i tragicznej Rocznicy. W skład tego Komitetu weszłyby osoby zarówno z Węgrowa jak i spoza miasta, przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie oraz wszyscy, którym ta sprawa leży na sercu. Komitet ten opracowałby program pamięci o społeczności żydowskiej , który realizowany byłby wspólnym staraniem. Jestem przekonany , że propozycja ta znajdzie wielu zwolenników .

 

Planowane jest również przyjęcie uchwały w sprawie ustanowienia Dnia Pamięci o Zagładzie Węgrowskich Żydów.

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Dawid Muszkiet

Foto: Marcin Bartoszewski 

Dodaj komentarz

Kalendarz Wydarzeń

maj, 2019
PnWtŚrCzPtSbNd
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789