Odpowiedz

Jadąc do Warszawy, którą trasę wybierasz?

przez Stanisławów
przez Wyszków
przez Jadów
przez Mińsk Mazowiecki
nową obwodnicą Mińska Mazowieckiego (A2)
przez Górę Kalwarię

Twój profil


Login:

Hasło:Galeria Mistrza Jana współczesnym zwierciadłem Twardowskiego?

W centrum Węgrowa powstaje nowoczesny budynek handlowo-usługowy, który, jak twierdzą jego pomysłodawcy, ma odegrać ważną rolę w rozwoju miasta. Nawiązuje do tego jego nazwa - Galeria Mistrza Jana. Nazwa nieprzypadkowa, nadana w związku z historią jaka łączy Mistrza Twardowskiego z Węgrowem. To w naszym mieście znajduje się jedno z dwóch zachowanych do naszych czasów, tajemniczych zwierciadeł Jana Twardowskiego.      Legenda głosi, że ten, kto się w nim przejrzał mógł ujrzeć swoją przyszłość. Skuszeni mocą lustra, swoją przyszłość chcieli poznać m.in. cesarz Napoleon, król Zygmunt II August, węgrowski proboszcz, powstaniec styczniowy i studentka. Czy powstająca przy ulicy Wyszyńskiego Galeria Mistrza Jana będzie XXI-wiecznym zwierciadłem, w którym miasto zobaczy swoją przyszłość?

 


      Galeria Mistrza Jana ma powstać na terenie, stanowiącym części dawnego dworca PKS, którego obecnym właścicielem jest „Galeria Mistrza Jana” Sp. z o.o.- spółka inwestycyjna zarządzana  przez Tadeusza Kłosa. Jej głównym celem jest realizacja projektu budowa obiektu handlowo - usługowego. Z założenia ma on spełniać funkcje miastotwórczą i rewitalizacyjną oraz przyczynić się do powstania nowych miejsc pracy i wesprzeć promocję miasta. Kompleks ma imponujące parametry pod względem powierzchni, jaki i warunków architektonicznych - będzie to obiekt dwukondygnacyjny, ze schodami ruchomymi oraz windą, w pełni klimatyzowany. Powstanie 108 nowych miejsc parkingowych. Wśród korzyści wynikających z inwestycji, jakie wymienia Tadeusz Kłos, są przede wszystkim czynniki ekonomiczne: wpływ na rozwój Węgrowa, w tym podniesienie jego atrakcyjności inwestycyjnej, zwiększenie dochodów miasta z tytułu podatków, oraz stworzenie nowych miejsc pracy. Galeria przyczyni się do poprawy estetyki centralnej części Węgrowa.

 

     Głównym architektem i twórcą dokumentacji technicznej Galerii jest Piotr Mikulski -Bąk, reprezentujący Autorską Pracownię Architektoniczną Studio Projekt z Olsztyna. Koordynatorem prac projektowych jest firma MJC Consulting z Olsztyna.

 

      W czerwcu wyłoniono głównego wykonawcę Galerii Mistrza Jana. Została nim spółka giełdowa MIRBUD S.A. ze Skierniewic. Jest to firma z dużym doświadczeniem, działająca przede wszystkim  jako generalny wykonawca i realizator projektów budowlanych w Polsce. Dysponuje wysoko wykwalifikowaną kadrą inżynierską oraz rozbudowanym parkiem maszynowym.

 

      Zawarta umowa opiewa na wartość ponad 15 mln zł. Prace budowlane rozpoczęły się 20 sierpnia 2012 r., a  ostateczne zakończenie prac na placu budowy wraz  z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie  zaplanowano na 30 kwietnia 2013 r.

 

      Inwestor rozpoczął także rozmowy z potencjalnymi najemcami. Obecnie wynajęto już  ponad 50% powierzchni. Wiadomo już, że w Galerii powstaną punkty handlowe sieci Topaz, Pepco, Textilmarket, Kolporter, sklep odzieżowy oraz apteka, a na I piętrze będzie działał lokal gastronomiczny z pięknym tarasem z widokiem na centrum miasta. Trwają rozmowy z kolejnymi najemcami przedstawicielami branży obuwniczej, drogeryjnej, finansowej oraz RTV i AGD. Kompleks oferuje ogółem ok. 20 lokali handlowo-usługowych.

 

      Czas pokaże, czy wizja przyszłości rozpościerana przez inwestorów się ziści. Patronat Mistrza Twardowskiego pozwala w to wierzyć. Póki co prace na budowie postępują dynamicznie zgodnie z harmonogramem.

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Małgorzata Iwańska

Dodaj komentarz

Kalendarz Wydarzeń

wrzesień, 2019
PnWtŚrCzPtSbNd
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456