Leczenie żylaków kończyn dolnych

Z przewlekłymi zaburzeniami żylnymi w Polsce zmaga się 36% kobiet i 28% mężczyzn. Żylaki kończyn dolnych są jednym z najbardziej powszechnych schorzeń (choruje na nie prawie 60% populacji).

 

Żylaki to żyły, u których doszło do procesu nieodwracalnego poszerzenia i poskręcania - są nie tylko widoczne ale również dają się wyczuć pod skórą. W początkowym stadium chorobowym, objawiają się pod postacią tzw. „pajączków” (przypominających wyglądem cienkie niteczki o barwie czerwonej, niebieskiej bądź fioletowej).

 

Schorzenie jakim są żylaki jest wynikiem upośledzenia ścian i zastawek żył głębokich. Żyły są naczyniami krwionośnymi, krew płynie w nich ku górze w stronę serca (proces ten jest możliwy dzięki obecności zastawek). Zdrowe, dobrze działające zastawki zamykają się w sytuacji, gdy krew płynąca w górę chce się cofnąć. W przypadku, gdy ścianki żył tracą swoją elastyczność - zastawki nie domykają się. Anomalia ta skutkuje napieraniem na ścianki żył zalegającej krwi, co powoduje rozciągniecie oraz zniekształcenie żył i pojawienie się żylaków.

 

Ważne! Żylaki nie są tylko problemem natury estetycznej - to skutek nieprawidłowo funkcjonującego układu krążenia. Przypadłość może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

 

Choroba żylakowa to długotrwały proces - rozwija się latami. Jest wynikiem m.in.

 

- małej aktywności fizycznej

- długotrwałym staniem bądź siedzeniem (charakter pracy)

- nadwagą

- wielokrotnymi ciążami

- niedobraną odzieżą (zbyt obcisła, noszenie butów na wysokim obcasie)

- przewlekłymi zaparciami

 

Przyczyny powstania tej żylnej przypadłości dzieli się na pierwotne (uwarunkowane genetycznie - tendencję do wystąpienia żylaków można odziedziczyć m.in. po rodzicach), wtórne (higiena życia).

 

Bardzo istotna jest profilaktyka i niedopuszczenie do rozwinięcia się schorzenia. Objawy, które powinny skłonić do wizyty u naczyniowca lub flebologa to:

 

- uczucie ciężkości nóg (zwłaszcza odczuwalne w drugiej części dnia)

- opuchnięte kostki

- pojawienie się pajączków

 

Metod leczenia żylaków jest wiele, nie tylko jak to miało miejsce kiedyś - operacja klasyczna, polegająca na częściowym lub całkowitym usunięciu żyły odpiszczelowej bądź odstrzałkowej (w przeciwieństwie do nowoczesnych metod, zabieg ten wiąże się nie tylko z dyskomfortem bólowym, dłuższym procesem rekonwalescencji, ale również możliwością wystąpienia ewentualnych skutków ubocznych).

 

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek formy leczenia, lekarz musi wpierw chorobę żylakową zdiagnozować. Podstawowym jak i najważniejszym badaniem jest USG doppler, które umożliwia wykrycie niedrożności żył oraz tętnic. Specjalista poprzez badanie widzi, gdzie krew płynie wolniej, a gdzie szybciej, gdzie może się cofać (nie domykają się zastawki żylne). Przystawka dopplerowska do aparatu USG daje możliwość zmierzenia przepływu krwi przez naczynia (daje to pojęcie o przekroju oraz wydolności badanych tętnic i żył).

 

Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne (lekarz nakłada na kończyny specjalny żel, następnie przesuwa po nich głowicę aparatu dopplerowskiego, obserwując stan żył i tętnic na ekranie monitora).

 

Leczenie farmakologiczne polega na zastosowaniu leków flebotropowych (poprawiają krążenie i wzmacniają napięcie ścian naczyń). Ten rodzaj terapii najczęściej stosuje się w początkowym etapie choroby.

 

Leczenie miejscowe to stosowanie maści, żeli, kremów - poprawiają napięcie żył, a także zmniejszają obrzęki.

 

Leczenie uciskowe charakteryzuje się (dobieranymi indywidualnie przez lekarza) specjalnymi podkolanówkami bądź rajstopami uciskowymi, o różnym stopniu kompresji.

 

Skleroterapia jest metodą zabiegową, stosuje się ją w poważniejszych zmianach chorobowych (zmianach żylnych, którym nie towarzyszą poważne uszkodzenia głównych, powierzchownych pni żylnych kończyn dolnych). Terapia polega na wstrzyknięciu do światła żyły specjalnego płynu lub pianki obliterującej, po której dochodzi do wywołania stanu zapalnego. Powstaje skrzeplina, która powoduje proces włóknienia i zatyka żyłę. Zatkany w ten sposób żylak i wykluczony z krwiobiegu, po pewnym czasie obumiera i zanika.

 

Zabieg przeprowadzany jest ambulatoryjnie, trwa 20 - 30 minut. Nie ma potrzeby, aby pacjent pozostawał w szpitalu. Przez okres 2 - 4 tygodni zalecane jest noszenie specjalnych pończoch bądź podkolanówek uciskowych.

 

Ważne! Czasem na skórze wzdłuż zamykanego naczynia mogą powstać przebarwienia.

 

Ablacja parą wodną (SVS) należy do najnowocześniejszych zabiegów leczenia niewydolnych żył. Jest to jedyna metoda, która pozwala na usunięcie każdego rodzaju żylaków, co najważniejsze - podczas jednego tylko zabiegu.

 

Terapia polega na zamykaniu żyły poprzez podanie do światła naczynia „przegrzanej pary wodnej”, której temperatura wynosi 110 - 120 stopni Celsjusza. Zabieg odbywa się ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym. Trwa około godziny, pacjent nie musi pozostawać w szpitalu. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku skleroterapii, wskazane jest noszenie pończoch uciskowych.

 

Ważne! Metoda ablacji parą wodną jest wysoce skuteczna (93 - 98%).

 

Operacja laserowa Evlt jest popularną metodą usuwania żylaków. Zabieg polega na zamknięciu światła jednej z głównych żył układu powierzchownego kończyny dolnej, przy użyciu energii wydzielanej przez światłowód laserowy. Energia ta za pomocą wysokiej temperatury przekazywana jest do krwi i ściany żyły, która jest chorobowo zmieniona. Na skutek oddziaływania energii laserowej żyła ulega kurczeniu oraz włóknieniu. Efektem tego procesu jest trwałe jej zamknięcie.

 

Zabieg przeprowadzany jest ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym. Trwa kilka godzin, tego samego dnia pacjent może opuścić szpital. Przez okres 2 - 4 tygodni zalecane jest noszenie specjalnych pończoch uciskowych.

 

Ważne! Zabieg charakteryzuje się małą inwazyjnością, dając doskonały efekt kosmetyczny.

 

Operacja klasyczna wspomniana na początku, która jest najstarszą formą leczenia żylaków, stosowana jest w przypadkach, gdy inne metody są bezskuteczne.

 

 

 

 

Źródła: H.G. Schmidt „Żylaki kończyn dolnych”, Wydawnictwo Cedru 2002 rok, www.tourmedica.pl/zdjecia-przed-i-po/leczenie-zylakow-konczyn-dolnych,  CzytelniaMedyczna.pl


Dodaj komentarz

Najbliższe wydarzenia


Termin wydarzenia: 10-07-2022


Termin wydarzenia: 09-07-2022

Termin wydarzenia: 02-07-2022
© 2011-2022 Wegrow.info. Wszystkie prawa zastrzeżone.