XVIII Ogólnopolski Międzynarodowy Festiwal Szachowy Węgrów 2022

W dniach 01-02 października 2022 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie na sali gimnastycznej odbył się XVIII Festiwal Szachowy.

Wydarzenie współfinansował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Starostwo Powiatowe w Węgrowie, Miasto Węgrów i Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Wydawnictwo Szachowe „PENELOPA” z Warszawy, a także PPHU TEKMAR Marek Boczkowski. Partie rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund. Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży oraz dorosłych.

Uroczystego otwarcia turnieju dokonał Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela, który powitał zebranych gości, wyraził zadowolenie, że szkoła od samego początku współpracuje ze Stowarzyszeniem przy organizacji imprezy, udostępniając zawodnikom swoje sale na czas rozgrywek. Gości powitał Dyrektor Szkoły Jacek Nowotniak, który wyraził radość, że na turniej udało się przybyć tak licznemu gronu zawodników. Głos zabrała również Pani Sylwia Rybak z Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego Węgrowa.

Jak co roku również w tym Pani Renata Kamińska - Dulba Kurator Zawodowy Rodzinny Sądu Rejonowego w Węgrowie, przestrzegała szczególnie młodszych szachistów o szkodliwości substancji psychoaktywnych, a zwłaszcza alkoholu, narkotyków. Uczulała na to, że niewinne próby eksperymentowania ze środkami odurzającymi mogą przerodzić się w poważne konsekwencje zdrowotne czy konflikty z prawem, które mogą rzutować na dorosłe życie.

Wiesław Krzanowski, Wiceprezes Stowarzyszenia oraz Sędzia główny Eliza Słupska po ustaleniu listy startowej i ogłoszeniu pierwszego kojarzenia, przypomnieli o obowiązujących zasadach PZSzach.

Stowarzyszenie Rozwoju Sportu Dzieci i Młodzieży zapewniło słodki poczęstunek dla zawodników i ich rodziców czy opiekunów. Po skończonej partii można było zjeść pysznego pączka, spróbować ciasta czy ciasteczek. Także napoje, jak soki, kawa, herbata czy woda były do dyspozycji przybyłych gości.

Nad bufetem pieczę sprawowała Pani Popowska i Gromek. Ponadto można było zamówić gorący, dwudaniowy obiad.

Do zdobycia były atrakcyjne nagrody – puchary, statuetki, dyplomy, a także nagrody rzeczowe, takie jak wysokiej jakości sprzęt audio (głośniki, słuchawki, radia znanych firm), gry komputerowe, pamięci do komputera, sprzęt sportowy. Nie zabrakło także literatury szachowej – książek i czasopism, jak Panorama Szachowa czy Mat. Nagrody wręczyli Eliza Słupska i Wiesław Krzanowski.

Klasyfikacja zawodników odbyła się w pięciu kategoriach: seniorzy, juniorzy 13-18 lat, juniorzy najmłodsi 6 - 12 lat, kobiety i juniorki. W wyniku eliminacji wyłoniono zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

Seniorzy

1. Kurpiewski Sławomir - KS Skoczek Siedlce

2. Flaziński Józef – UKS –STSz Sokołów Podlaski

3. Adamczuk Maciej - Węgrów

4. Sobiepanek Mateusz - Warszawa

5. Skwierczyński Krzysztof -UKS –STSz Sokołów Podl.

6. Gromek Tomasz - Węgrów SRSDiM

Juniorzy 12-18 lat

1. Bartosz Chromański - (SRSDiM) Węgrów

2. Karol Gromek - (SRSDiM) Węgrów

3. Marcin Boczkowski - (SRSDiM) Węgrów

4. Wojciech Wrzosek - (SRSDiM) Węgrów

5 Stanisław Wrzosek - (SRSDiM) Węgrów

Juniorzy do 6-12 lat

1. Michał Skolimowski - KSz Skoczek Siedlce

2. Adrian Panasiuk - Sarnaki

3. Ksawery Popowski - (SRSDiM) Węgrów

4. Tymon Witowski - KSz Skoczek Siedlce

5. Tymon Chromański - (SRSDiM) Węgrów

Kobiety i juniorki

1. Adrianna Staniewicz - (MUKS Stoczek 45 Białystok)

2. Nikola Adamowicz - (KSz Skoczek Siedlce)

3. Maria Pernach - (SRSDiM) Węgrów

5. Zuzanna Gromek - (SRSDiM) Węgrów

5. Hanna Jędrzejewska - UKS –STSz Sokołów Podl.

6. Magdalena Pernach - (SRSDiM) Węgrów

Najmłodsi zawodnicy

1. Kajetan Wielądek – 2015 ((SRSDiM) Węgrów

2. Magdalena Pernach – 2014 (SRSDiM) Węgrów

Normy na kategorie szachowe spełnili:

1. Kajetan Wielądek – 2015 ((SRSDiM) Węgrów V kat.

2. Jan Storarczyk – UKS –STSz Sokołów Podl V kat

3.Wojciech Stolarczyk - UKS –STSz Sokołów Podl V kat

4. Piotr Radziwonka - Sarnaki

5. Jakub Bartoszuk - Sarnaki

Tegoroczny turniej szachowy w ramach XVIII Festiwalu Sportowego Węgrów 2022 pozostawia po sobie dobre wspomnienia. Mimo panującej pandemii, przez którą m.in. nie mogli dotrzeć zaproszeni szachiści z Ukrainy Białorusi i Serbi, udało się zorganizować i przeprowadzić turniej, który wokół królewskiej gry zgromadził liczne grono osób. Organizatorzy dokładali wszelkich starań, aby imprezę przeprowadzić w bezpiecznych warunkach oraz by zawodnicy mogli czuć się tu komfortowo. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku festiwal uda się zorganizować z jeszcze większym rozmachem – oby tylko wszystkim dopisało zdrowie .

Tekst i foto: W. Krzanowski

Dodaj komentarz

Najbliższe wydarzenia


Termin wydarzenia: od 10-12-2022 do 11-12-2022

Termin wydarzenia: 22-11-2022

Termin wydarzenia: 20-11-2022

© 2011-2022 Wegrow.info. Wszystkie prawa zastrzeżone.