Budżet Obywatelski Mazowsza z lokalnymi propozycjami

Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna zachęca do głosowania w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. W tym roku wśród projektów z regionu siedleckiego znajdują się dwa dotyczące pośrednio naszego powiatu.

Projekt nr 58. Prosto do kultury - oznakowanie szlaków turystycznych Mazowsza. Jest to jeden z projektów złożonych do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w puli OGÓLNOWOJEWÓDZKIEJ: PROSTO DO KULTURY - OZNAKOWANIE SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH MAZOWSZA (nr 58), który pozwoli na poprawę lub oznakowanie dojazdu do największych atrakcji turystycznych Mazowsza, tzw. "brązowymi znakami drogowymi".

Projekt zakłada oznakowanie dojazdu do ponad 40 najważniejszych obiektów na mapie kulturalno-turystycznej Mazowsza w tym m in.: Bazyliki Mniejszej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Węgrowie /Lustro Twardowskiego/ (DW 637, 697, 696) oraz Muzeum na Zamku w Liwie (DW 637, 697).

Celem projektu jest wzrost ruchu turystycznego w regionie i zwiększenie dostępności atrakcji turystycznych dla osób podróżujących po regionie.

 

Drugi projekt nr 357 to "Rozbudowa Parku Kulturowo- Historycznego przy Zamku Książąt Mazowieckich w Liwie wraz z zagospodarowaniem historycznego terenu podzamcza na cele działalności kulturalnej, edukacyjnej i rekreacyjnej".

Polega na:

- realizacji plenerowych gier edukacyjnych dot. historii Mazowsza i Zamku pt. „Wędruj po Mazowszu” (mapy Mazowsza z modelami 3 D najważniejszych zamków regionu wraz z tablicami edukacyjnymi umiejscowionych na placu zabaw);

- wykonaniu i montażu zespołu 3 rzeźb historycznych władców Mazowsza i Zamku w Liwie (księcia Janusza I Starszego, księżnej Anny Mazowieckiej z Radziwiłłów, królowej Bony) umiejscowionych na terenie podzamcza ;

- wykonaniu i montażu 3 rzeźb postaci z okolicznych legend zamkowych i podań (sroki, konia na biegunach, rusałki wodnej umiejscowionych na placu zabaw, na linie w parku oraz nad rzeką); - - wykonaniu i montażu plenerowej powiększonej szachownicy z modelami pionków nawiązujących do legendy o Żółtej Damie i legendy o Twardowskim umiejscowionymi na placu zabaw ;

- realizacji sezonowej kawiarni na tarasie piwnic gotyckich Zamku w widokiem na Dolinę Liwca;

- realizacji kamiennego zegara słonecznego nad rzeką;

- realizacji hologramu Żółtej Damy na wieży zamkowej - postaci z najsłynniejszej zamkowej legendy Zamku;

- zakupu i montażu stacji dla kamperów na polu namiotowym.
Rozbudowa Parku Historyczno-kulturowego na Zamku w Liwie to ciekawa oferta spędzenia czasu w pojedynkę, z przyjaciółmi, rodziną i w grupie, w historycznym miejscu o wyjątkowych walorach architektoniczno- przyrodniczych- niezwykle ważnym w dziejach Mazowsza. Będzie stanowić to inspirację dla osób, które chcą spędzić więcej czasu na historycznej Ziemi Liwskiej, wybrać się na spływ kajakowy Liwcem, czy podziwiać niesamowitą panoramę Doliny Liwca z Sowiej Góry, zwiedzić zabytki i urocze zakątki pobliskiego Węgrowa, a wieczorem wypatrywać Żółtej Damy na zamkowej wieży.
Udostępniona na istniejącym polu namiotowym przy zamku stacja obsługi kamperów będzie jedynym tego typu punktem w okolicy. Coraz liczniej podróżujący kamperami turyści będą mogli dzięki stacji poznać ofertę turystyczną i kulturalną regionu.

 

 

Dodaj komentarz

Najbliższe wydarzenia


Termin wydarzenia: od 10-12-2022 do 11-12-2022

Termin wydarzenia: 22-11-2022

Termin wydarzenia: 20-11-2022

© 2011-2022 Wegrow.info. Wszystkie prawa zastrzeżone.