XVII Międzynarodowy Turniej Szachowy

W dniach 25-26 września 2021 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie na sali gimnastycznej odbył się XVII Międzynarodowy Turniej Szachowy. Impreza podsumowała XVII Międzynarodowy Festiwal Sportowy Węgrów 2021, w ramach którego rozegrano także turnieje piłkarskie, organizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Sportu Dzieci i Młodzieży, współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Starostwo Powiatowe w Węgrowie, Miasto Węgrów i Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Wydawnictwo Szachowe „PENELOPA” z Warszawy a także sponsorowanego przez PPHU TEKMAR Marek Boczkowski. Partie rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund. Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem.

Uroczystego otwarcia turnieju dokonał Przewodniczący Rady Powiatu Węgrowa Leszek Redosz . Powitał on zebranych gości, wyraził zadowolenie, że szkoła praktycznie od samego początku współpracuje ze Stowarzyszeniem przy organizacji imprezy, udostępniając zawodnikom swoje sale na czas rozgrywek.

Jak co roku również Olga Małyska, Kurator Zawodowy Sądu Rejonowego w Węgrowie, przestrzegała szczególnie młodszych szachistów o szkodliwości substancji psychoaktywnych, a zwłaszcza alkoholu. Uczulała na to, że niewinne próby eksperymentowania ze środkami odurzającymi mogą przerodzić się w poważne konsekwencje zdrowotne czy konflikty z prawem, które mogą rzutować na dorosłe życie. Głos zabrał również Henryk Giers, Prezes Stowarzyszenia. Powitał przybyłych gości oraz wyraził radość, że na turniej udało się przybyć tak licznemu gronu zawodników, także spoza granic Polski. Wiesław Krzanowski, Wiceprezes Stowarzyszenia oraz Sędzia główny Eliza Słupska po ustaleniu listy startowej i ogłoszeniu pierwszego kojarzenia, przypomniała o obowiązujących zasadach PZSzach i oficjalnie rozpoczął pierwszą rundę.

Stowarzyszenie Rozwoju Sportu Dzieci i Młodzieży zapewniało słodki poczęstunek dla zawodników i ich rodziców czy opiekunów. Po skończonej partii można było zjeść pysznego pączka, spróbować ciasta czy ciasteczek. Także napoje, jak soki, kawa, herbata czy woda były do dyspozycji przybyłych gości. Nad bufetem pieczę sprawowała Urszula Gromek, Skarbnik Stowarzyszenia oraz działaczka społeczna. Ponadto można było zamówić gorący, dwudaniowy obiad, bardzo potrzebny, gdy rozgrywki trwają długimi godzinami.

Do zdobycia były atrakcyjne nagrody – puchary, statuetki, medale, dyplomy, a także nagrody rzeczowe, takie jak wysokiej jakości sprzęt audio (głośniki, słuchawki, radia znanych firm), gry komputerowe, pamięci do komputera, pendrivy czy sprzęt sportowy. Nie zabrakło także literatury szachowej – książek i czasopism, jak Panorama Szachowa czy Mat. Nagrody wręczyli Wiesław Krzanowski, Viceprezes Stowarzyszenia i Eliza Słupska.

Klasyfikacja zawodników odbyła się w pięciu kategoriach: seniorzy, juniorzy 14-18 lat, juniorzy 12-13 lat, juniorzy najmłodsi, kobiety i juniorki. W wyniku eliminacji wyłoniono zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

Seniorzy:

1. Zoran Jakovljew (Serbia)

2. Dominik Kosiorek (Ząbki )

3. Ihor Mykhalevych, (Ukraina)

4. Adam Żebrowski ( SRSDiM)

5.Cezary Gromek ( SRSDiM)

6. Tomasz Gromek ( SRSDiM)

7. Viktor Vychivskyi, Ukraina

Juniorzy 14-18 lat:

1. Patryk Michałowski (UKS Szachowa Dwójka Grodzisk Maz.)

2. Maciaszek, Karol (UKS Szachowa Dwójka Grodzisk Maz.)

3. Mikołaj Rudzki ( SRSDiM)

4. Karol Gromek (SRSDiM)

5 Szymon Małyska ( SRSDiM)

Juniorzy do -13 lat:

1. Tadeusz Strus (UKS-STSz Sokołów Podlaski)

2. Mateusz Strus (UKS-STSz Sokołów Podlaski)

3. Bartosz Chromański ( SRSDiM)

4. Michał Skolimowski KSz Skoczek Siedlce

5. Ksawery Popowski ( SRSDiM)

Kobiety i juniorki:

1. Adrianna Staniewicz (MUKS Stoczek 45 Białystok)

2. Nel Majewska (KSz Skoczek Siedlce)

3. Marharyta Mykhalevych, . Ukraina

4. Gabriela Wołynko (SRSDiM)

5.Urszukla Gromek (SRSDiM)

Najmłodsi zawodnicy:

Tymon Chromański – 2011 ((SRSDiM)

Zuzanna Gromek – 2011 (SRSDiM)

Normy na kategorie szachowe spełnili:

1.Gabriela Wołynko IV kat. (SRSDiM)

2. Marharyta Mykhalevych, IV kat. Ukraina

Tegoroczny turniej szachowy w ramach XVII Międzynarodowego Festiwalu Sportowego Węgrów 2021 pozostawia po sobie dobre wspomnienia. Mimo panującej pandemii, przez którą m.in. nie mogli dotrzeć zaproszeni szachiści z Białorusi czy Litwy, udało się zorganizować i przeprowadzić turniej, który wokół królewskiej gry zgromadził liczne grono osób. Organizatorzy dokładali wszelkich starań, aby imprezę przeprowadzić w bezpiecznych warunkach oraz by zawodnicy mogli czuć się tu komfortowo. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku festiwal uda się zorganizować z jeszcze większym rozmachem – oby tylko dopisało zdrowie.

 

Przygotował -Henryk Giers - Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Sportu Dzieci i Młodzieży

Zdjęcia: UM Węgrów

Dodaj komentarz

Najbliższe wydarzenia

Termin wydarzenia: 03-05-2022

Termin wydarzenia: 02-05-2022


Termin wydarzenia: od 22-04-2022 do 24-04-2022

Termin wydarzenia: od 23-04-2022 do 24-04-2022
© 2011-2022 Wegrow.info. Wszystkie prawa zastrzeżone.