Bilans wichur nad powiatem węgrowskim

22.02.2022 r. na posiedzeniu Zarządu Powiatu Węgrowskiego omawiana była kwestia awarii sieci energetycznej, do której doszło w wyniku silnych wiatrów jakie przetoczyły się nad powiatem węgrowskim 17 i 19 lutego. W kulminacyjnym momencie na terenie obejmującym Rejon Energetyczny w Wyszkowie 100 tys. odbiorców nie miało prądu.

Z informacji uzyskanych od Jerzego Kosiorka, Dyrektora Rejonu Energetycznego w Wyszkowie wynika, że w kulminacyjnym momencie na terenie rejonu energetycznego awarii uległo 2600 stacji, co spowodowało przerwę w dostawie prądu u 100 tys. odbiorców. Sytuacja każdego dnia ulegała poprawie, w dniu posiedzenia awaria dotyczyła już tylko 46 stacji czyli około 1 tys. odbiorców. Usuwanie wszystkich szkód wyrządzonych przez wichury potrwało do 23 lutego.

Nad ich usuwaniem nawet po 15 godzin dziennie pracowało w terenie 40 brygad energetycznych. W pierwszym etapie skupiono się na zabezpieczeniu uszkodzonych linii przesyłowych oraz prace naprawcze na liniach wysokiego napięcia, następnie skupiono się na usuwaniu awarii na liniach średniego i niskiego napięcia. Działania szczególnie w pierwszej fazie bardzo utrudniał silny wiatr, który uniemożliwiał pracę na wysokości i korzystanie z podnośników.

Skala uszkodzeń do jakich doszło na terenie Rejonu Energetycznego w Wyszkowie, w tym na terenie powiatu węgrowskiego jest olbrzymia. Samorząd Powiatu Węgrowskiego dziękował brygadom energetycznym oraz służbom: Strażakom PSP oraz OSP za pracę przy usuwaniu skutków silnego wiatru, często z narażeniem własnego zdrowia i życia.

Przykłady zdarzeń w powiecie:

- 17 lutego w Sadownem na DK50 OSP usuwała powalone na drogę drzewo, natomiast w Rąbierzu gm. Korytnica OSP usuwała powalone drzewo z budynku mieszkalnego. W Morzyczynie Włościańskim i Ruchnie wiatr zerwał linię energetyczną. Na drodze Wrotnów -Chruszczewka OSP usuwała drzewo powalone na drogę. W Korytnicy wiatr zerwał dach z hali sportowej przy szkole.

- 19 lutego na drodze powiatowej Jartypory- Miedzna PSP Węgrów usuwała powalone na drogę drzewa. OSP usuwały liczne powalone drzewa na drogach Gałki-Jagodne, Krypy-Popielów, Liw-Zawady, Grębków-Wierzbno, w Barchowie, Wrotnowie, Ossównie, Kolonii Sinołęce, w Węgrowie oraz w Łochowie na ul. Stanisława Wyspiańskiego, Jarnicach i Ludwinowie - doszło tam również do zerwania linii energetycznych i złamania słupa energetycznego. Linie energetyczne wichura uszkodziła także na Nowinach w Węgrowie. W Roguszynie wiatr zerwał dach na budynku mieszkalnym, w Miedznie, Polkowie Sagałach, Krypach, Witankach, Ruchnie i Jartyporach zerwane zostały dachy na budynkach gospodarczych. W Węgrowie dachy zostały uszkodzone na ul. Mickiewicza, Stadionowej, Partyzantów (zerwane) i na ul. Przechodniej (zerwany właz dachowy).

- 20 lutego w wyniku przejścia wichur w Węgrowie na ul. Grudzie III było wody. PWiK zapewnił przyczepę z wodą pitną.

 

Podziękowania dla wszystkich Strażaków i innych osób zaangażowanych w usuwanie skutków nawałnic !

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Węgrowie, Ratownictwo Powiatu Węgrowskiego/Facebook, OSP Węgrów, OSP Ruchna, OSP Liw

Zdjęcie: OSP Węgrów

 

Dodaj komentarz

Najbliższe wydarzenia


Termin wydarzenia: od 10-12-2022 do 11-12-2022

Termin wydarzenia: 22-11-2022

Termin wydarzenia: 20-11-2022

© 2011-2022 Wegrow.info. Wszystkie prawa zastrzeżone.